28 Nisan Dünya İş Sağlığı Ve Güvenliği Gününe İlişkin Genel Müdürlüğümüzün Açıklaması

Ülkemizin bugünleri ve yarınları için üreten herkese sağlıklı ve güvenli günler diliyor, virüsle mücadele sürecini en hasarsız şekilde atlatması temennisiyle iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerimiz, çalışanlarımız ve işverenlerimizin 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günlerini kutluyoruz.

Verimli ve üretken bir çalışma ortamının ön şartının işte sağlık ve güvenlik olduğunu, küresel düzeyde yaşanan COVID-19 hastalığı nedeniyle yoğun şekilde tecrübe ettiğimiz bir dönemden geçiyoruz. Bu süreç iş sağlığı ve güvenliğinin temelini oluşturan önleyici ve risk temelli yaklaşımın önemini, iş hayatı ve sosyal yaşamda tekrar ortaya çıkarmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak “Üreten Birey, Uyumlu Aile ve Müreffeh Bir Toplum” için insanımızın sağlığı, hanelerimizin huzuru ve ülkemizin refahı için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu süreçte sağlıklı ve sürdürülebilir bir çalışma hayatının temini, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi üzerinde hassasiyetle çalıştığımız alanların başında gelmektedir.

Ulusal düzeyde “insan odaklı” verdiğimiz mücadele neticesinde elde ettiğimiz mesafe ve bu açıdan sergilediğimiz örnek duruş milletimizin her bir ferdini yürekten gururlandırmıştır.

28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü vesilesiyle bir kere daha vurgulamak istiyoruz ki, çalışma hayatının tüm aktörlerinin bu alanda edineceği farkındalık ve alacağı tedbirler neticesinde daha üretken işyerleri inşa etmek mümkündür.

Kusursuz bir iş sağlığı ve güvenliği zinciri,  politika ve vizyon belirlenmesinin yanı sıra; risklerin değerlendirmesi, acil durumların yönetimi, kişisel koruyucu donanımların tedariki ve daha pek çok unsuru içinde barındırmaktadır.

Çalışma hayatının güvenli ve sağlıklı şekilde devam etmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü olarak iş ortamını etkileyen yeni dinamikleri takip ediyor ve gerekli tedbirleri en hızlı şekilde alıyoruz. İşyerlerinde sağlık ve güvenlik risklerinin bertaraf edilmesi için hazırladığımız sektörel rehberler, broşürler ve kontrol listelerimizin yanı sıra video, afiş ve web sitemiz ile çalışan ve işverenlerimize yönelik bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

Ülkemizin bugünleri ve yarınları için üreten herkese sağlıklı ve güvenli günler diliyor, virüsle mücadele sürecini en hasarsız şekilde atlatması temennisiyle iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerimiz, çalışanlarımız ve işverenlerimizin 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günlerini kutluyoruz.

Kaynak : https://www.ailevecalisma.gov.tr/isggm/haberler/dunya-isg-gunu-kutlu-olsun/

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir