31 Ekim Karadeniz Günü RİZE’ de kutlandı

31 Ekim Karadeniz Günü RİZE’ de kutlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl ulusal ölçekte başka bir Karadeniz ilinde düzenlenen “31 Ekim Karadeniz Günü” etkinliklerinin bu yılki durağı Rize oldu.
Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri (Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Ukrayna, Türkiye) tarafından imzalandı.

Bu Sözleşme altında, Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde imzalanırken, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenen Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından her yıl 31 Ekim tarihinde gerçekleştirilen ” Karadeniz Günü Çevresel Etkinlikleri ve Kamunun bilinçlendirilmesi” semineri bu sene Rize’ de gerçekleştirildi. İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Karadeniz’in korunması ile ilgili yapılan çalışmalar paylaşıldı ve konu ile ilgili farkındalığın arttırılması sağlanarak, çevre bilincine vurgu yapıldı.

Söz konusu etkinliğe, Rize Valisi Sn. Ersin YAZICI, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Karadeniz Sekretaryası İcra Direktörü Sn. Prof. Dr. Halil İbrahim SUR, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr İstiklal Yaşar VURAL, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet ECEL ve Rize Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Sultan YILMAZ’ ın yanı sıra kutlamalara Karadeniz’e kıyısı olan illerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Belediye Başkanlıkları, Üniversite temsilcilerinin yanı sıra ilgili diğer Bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları ve Bakanlığımız birim temsilcileri katılım sağlamıştır.

Etkinlikte konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK, özellikle yerel yönetimlere bu konuda iş düştüğünü, Karadeniz’e etkisi olan kara kökenli kirleticiler için yerel yönetimlerin önereceği projelere Bakanlık olarak belli bir oranda fon verileceğinin altını çizdi. Sn. Müsteşar, ayrıca, Karadeniz’in hepimize ait olduğunu dolaysıyla çocuklarımıza iyi bir miras bırakmak için ele ele çalışmamız gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, kamunun ve bilhassa öğrencilerin bilinçlendirilmesi kapsamında, İyidere Merkez Ortaokulunda Karadeniz’in korunması ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/31-ekim-karadeniz-gunu-rize-de-kutlandi-haber-15565

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir