36. Montreal Protokolü Açık Uçlu Çalışma Grubu Toplantısı ve 27. Taraflar Toplantısı Dubai’de Gerçekleştirildi

Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü’nün 36. Açık Uçlu Çalışma Grubu Toplantısı (29-31 Ekim 2015 ) ile 27. Taraflar Toplantısı (1-5 Kasım 2015) tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirildi.

Türkiye heyeti, Dubai’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın başkanlığında 1-5 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen 27. Taraflar Toplantısı’na katıldı.

Açılış konuşmalarını Birleşik Arap Emirlikleri Çevre ve Su Bakanı Rashid Ahmed Mohammed Bin Fahad ile Birleşmiş Milletler Çevre Programı Ozon Sekretaryası Direktörü Tina Brimpili’nin gerçekleştirdiği Montreal Protokolü Taraflar Toplantısı; yılda bir kez gerçekleştiriliyor. Taraf ülkelerce mevcut yılın değerlendirmesi yapılıyor ve sonrasında da bir sonraki yılın politikaları belirleniyor.

Taraflar Toplantısında görüşülen önemli konular arasında ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımları çerçevesinde; ülkelerin muafiyetleri ile uzun süredir çalışmaları süren Kyoto Protokolü kapsamında yer alan ve iklim değişikliğine olumsuz etkisi olan Florlu Sera Gazlarının kontrol altına alınması ve azaltımının Montreal Protokolü altına alınması ile ilgili değişikliği de içeren düzenlemeler bulunuyor. Bu kapsamda konu ile ilgili çalışma grubu kurulmuş olup değişiklik ile ilgili önemli adımlar atıldı.

Montreal Protokolü yükümlülükleri kapsamında ozon tabakasını korunmasını sağlamak için taraf ülkeler;  Montreal Protokolü 28. Taraflar Toplantısının 2016 yılında Ruanda Cumhuriyetinde düzenlenmesi kararını aldı.

197 ülkenin taraf olduğu ve tarafların yükümlüklerini gerçekleştirme konusundaki başarısı nedeniyle bugüne kadar ulaşılan en başarılı uluslararası çevre anlaşması olarak kabul edilen Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü’ne ülkemiz 1991 yılında taraf olmuş ve tüm değişikliklerini kabul etmiştir. Montreal Protokolü ile ilgili ulusal ve uluslararası çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilmekte olup ülkemiz Montreal Protokolünün uygulanmasında başarılı ülkeler arasında yer almaktadır. 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/36.-montreal-protokolu-acik-uclu-calisma-grubu-toplantisi-ve-27.-taraflar-toplantisi-dubai-de-gerceklestirildi-haber-20684

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir