Akdeniz Eylem Planı Odak Noktaları Toplantısı’nın Açılışı Gerçekleşti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcımız ve Barcelona Sözleşmesi Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Yunanistan Çevre Bakanı vekili Yiannis Tsironis ile “Akdeniz Eylem Planı Odak Noktaları Toplantısı”nın açılışını gerçekleştirdi.

Müsteşar Yardımcımız Birpınar, toplantıda yaptığı konuşmada ”Akdeniz işbirliği ve kurduğu dostluk ilişkileri ile dünya için iyi bir model oluşturuyor. Dünyanın geri kalan bölgelerinde birçok şey yolunda gitmezken bizler paydaşlarımız ile birlikte çok işler başardık.” dedi.

Karşılaştıkları zorluklarla hep birlikte mücadele ettiklerini ve bu sayede diğer deniz sözleşmeleri arasında öncü konumda bulunduklarını ifade eden Müsteşar Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Türkiye, 2014-2015 döneminde başkanlığı süresince birçok konuda ön ayak olmuştur. Bunlara Akdeniz ve Karadeniz arasında bir köprü görevi görecek olan Bükreş Sözleşmesi Sekretaryası ile Barselona Sözleşmesi Sekretaryası arasında imzalanan işbirliği anlaşması, kıyı şehirlerine verilmesi planlanan “Çevre Dostu Şehirler” ödülünün seçim kriterlerinin belirlenmesi gibi önemli konular örnek verilebilir.”

Müsteşar Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 2016 yılının şubat ayında gerçekleştirilecek olan 19. Taraf Ülkeler Toplantısında iklim değişikliği konusunun gündeme gelmesinin önemini vurguladı. Müsteşar Yardımcımız Birpınar, konuşmasını, “18. Taraf Ülkeler Toplantısı”nda konulmuş olan hedefleri başarmış olarak başkanlık görevinin komşu ülke Yunanistan’a devredileceğini kaydederek sonlandırdı.

Yunanistan’ın Atina kentinde düzenlenen “Akdeniz Eylem Planı Odak Noktaları Toplantısı”na 21 Akdeniz ülkesi, Avrupa Birliği ve partner organizasyonlar katılım sağladı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel’in Türkiye’nin Akdeniz Eylem Planı Odak Noktası olarak katılım gösterdiği “Akdeniz Eylem Planı Odak Noktaları Toplantısı”nın amacı, Türkiye’nin Büro Başkanlığı görevini yürütmüş olduğu 2014-2015 döneminde kaydedilen gelişmeleri değerlendirmek ve alınacak kararların Yunanistan’da yapılacak olan 19. Taraf Ülkeler Toplantısına aktarılmasını sağlamaktır.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/akdeniz-eylem-plani-odak-noktalari-toplantisi-nin-acilisi-gerceklesti-haber-20405

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir