Avrupa Atık Çalıştayı Ülkemizde Yapılıyor

Avrupa Çevre Ajansı tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ve sonuçlarından pek çok şekilde faydalandığımız “2012 EIONET Atık Çalıştayı” bu sene Türkiye’de gerçekleştirildi.

Türkiye, çevre alanındaki çalışmalarını kolaylaştırabilmek ve AB tarafında gerçekleşen gelişmeleri yakından takip edebilmek amacıyla 2003 yılında Avrupa Çevre Ajansı’na (AÇA) ve Avrupa Çevre, Bilgi ve Gözlem Ağı’na (EIONET) üye olmuştur. 2003 yılından itibaren AÇA ve EIONET ile ilgili bütün çalışmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sürdürülmektedir.

Ülkemizde gerçekleşen hızlı ekonomik büyüme, sanayileşme, kentleşme, hızlı nüfus artışı üretilen atık miktarında da artış yaşanmasına neden olmaktadır. Doğal kaynakların kullanımını en aza indirerek üretim yapma hedefi çerçevesinde ülkemizde atık yönetiminde; “atık oluşumunun önlenmesi” ve “atıkların geri kazanılması” ilkeleri ön plandadır. Bu kapsamda ülkemizde çevre mevzuatı AB Direktifleri doğrultusunda geliştirilmiş ve ülke şartlarına uygun yönetmelik düzenlemeleri yapılmıştır.

Atık yönetimi ile ilgili ülke deneyimlerinin paylaşılacağı, atık önleme politikalarının geliştirileceği, gelecekte atık oluşumuna ve yönetimine ışık tutacak çalışmaların gerçekleştirileceği, sürdürülebilir üretim-tüketim kapsamında atığın kaynak olarak değerlendirildiği çalışmaların anlatılacağı iki günlük yoğun bir program kapsamında çalıştay 3-4 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Çalıştaya, Avrupa Çevre Ajansı üye ülkeleri ile Ajansla işbirliği halinde çalışan 32 ülke temsilcisi katıldı.
 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/avrupa-atik-calistayi-ulkemizde-yapiliyor-haber-5122

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir