Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Mutlu Balıklar Projesinin Tanıtım Toplantısına Katıldı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) önderliğinde başlatılan, “Mutlu Balıklar” projesinin tanıtımı Büyükada’da yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Adalar Belediyesi’nin destek verdiği proje sayesinde, denizlerin balıkçılar tarafından atıklardan temizlenmesi ve geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor.

PAGEV’in de üyesi olduğu Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği (European Plastics Converters – EuPC) geçtiğimiz yıl Waste Free Oceans’ın ilk adımını Fransa’nın güney sahillerinde atmıştı. Uluslararası bir boyuta sahip olan proje Avrupa, ABD, Uzakdoğu-Hindistan, Ortadoğu-Afrika olmak üzere dört kıtada yürütülüyor. Waste Free Oceans hareketi, PAGEV’in öncülüğünde Fransa, Belçika, İspanya ve Avusturya Tuna Nehri’nin ardından Türkiye’de başlatıldı. Avrupa Parlamentosu Üyesi ve WFO Vakfı Başkanı Anna Rosbach ve Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği EuPC Genel Sekreteri Alexandre Dangis de projenin tanıtımı için ülkemize geldi.

Av yasağı ile birlikte uygulamaya geçirilen proje kapsamında, balıkçıların özel bir ağ ile deniz yüzeyini metal, cam, plastik gibi çeşitli atıklardan temizlemesi, toplanan bu atıkların geri dönüşüm ile tekrar ekonomiye kazandırılması ve av yasağı sırasında yapılacak bu çalışmalar ile balıkçıların da ek gelir sahibi olması sağlanacak.

“Mutlu Balıklar” projesinin açılış töreni; Waste Free Oceans hareketi için Fransız balıkçı Thomazeau tarafından geliştirilen özel ağın bağlandığı teknenin iskeleden hareketi ile başladı. Bu ağ, deniz yüzeyindeki atıkları temizlerken balıklara zarar vermeyecek şekilde tasarlandı. Ağı Türkiye’ye getiren Fransız balıkçı Thomazeau etkinlik öncesi Türk balıkçılara ağın kullanımı konusunda eğitim de verdi. Bir grup balıkçının da eşlik ettiği “Mutlu Balıklar” teknesinin Büyükada açıklarında deniz yüzeyinde topladığı atıklar sahile getirildi ve geri dönüşüme gönderilmek üzere bir vinç ile çöp konteynerine yüklendi.

Projenin tanıtımıyla ilgili törende sırasıyla; PAGEV 1. Başkan Yardımcısı Yavuz Eroğlu, Avrupa Plastik İşleyicileri Birliği EuPC Genel Sekreteri Alexandre Dangis, TÜDAV Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, Avrupa Parlamentosu Üyesi ve WFO Vakfı Başkanı Anna Rosbach, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, PAGEV Başkanı Mehmet Uysal ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, projenin hayata geçişi ile ilgili konuşmalar yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, “Hava, su ve toprağı korumakla mükellefiz. Hükümetimiz çevre konusuna karşı çok duyarlı, kirletmeden temiz tutmayı öğretiyoruz. Alt yapı ve çevresel sorunlarla alakalı projelere Bakanlık olarak destek veriyoruz, yerel yönetimlere çöp toplama için binin üzerinde araç dağıttık. Bütün bunları doğal güzelliklerimizin resmini değil asıllarını gelecek nesillere göstermek için yapıyoruz.” diye konuştu. Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak için Bakanlık olarak çevre konusunda yerel yönetimlerden proje bazlı destek bekliyoruz diyen Muhammet Balta, Anna Rosbach’a da seslenerek bu güzellikleri Avrupa Parlamentosu’nda paylaşmasını istedi.

İlk temizlik çalışmaları Marmara Denizi’nde Adalar ve çevresinde başlatılan Mutlu Balıklar ile ilerleyen dönemde kirlilik oranı yüksek tüm kıyılara ulaşılması ve atıklardan arındırılmış temiz denizler yaratılması hedefleniyor.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/bakan-yardimcisi-muhammet-balta-mutlu-baliklar-projesinin-tanitim-toplantisina-katildi-haber-79

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir