Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Öğretmenlere İklim Değişikliği Eğitimi Veriyor

İklim değişikliği ile mücadele alanında ulusal odak noktası olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile ortaklaşa yürüttüğü “İklim Değişikliği’nin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi” kapsamında ortaöğretim öğretmenlerine yönelik hazırlanan “İklim Değişikliği Seminerleri” düzenliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen Proje kapsamında seçilen dört bölgeyi temsilen Edirne, Bursa, Konya, Kayseri, Trabzon, Samsun, İzmir ve Muğla’dan seçilen ve öğrencileri için birer rol model olan öğretmenlerin iklim değişikliği ve uyum konusunda bilgilendirilmesi, bireysel ve toplumsal önlemler konusunda bilinçlendirilmesi ve farklı bölgesel projeler geliştirilmesi için destek sağlanması amaçlanıyor.

Seminer programı çerçevesinde, ekoloji, ekosistem ve çevre sorunları konuları ele alınıyor ve öğretmenlere etkili bir çevre eğitimi için öğrencilerde bilinç, bilgi, tutum, beceri oluşturulmasına yönelik eğitim veriliyor ayrıca eğitim amacıyla kullanılmak üzere öğretmenlerle beraber çevre sorunlarına yönelik poster hazırlanıyor. Bununla birlikte Program kapsamında İzmit’teki elektronik atık geri dönüşüm tesisine teknik gezi gerçekleştiriliyor ve genel olarak atıkların ve özelde ise elektronik atıkların geri kazanımına değinilerek öğrenciler ile beraber ne tür çalışmalar yapılacağına yönelik bilgi veriliyor ve örnek etkinlik gerçekleştiriliyor.

İklim değişikliği konusunda bilincin arttırılması amacıyla düzenlenen seminerlerde iklim değişikliğinin nedenleri ve iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında bilgilendirilme oturumlarına yer veriliyor ve konuya ilişkin duyarlılığın geliştirilmesi yönelik proje geliştirme çalışması yapılıyor. Ekip olarak yapılan bu çalışmada; öğretmen, öğrenci, veli, okul, belediye ve şehir ölçeğinde tüm paydaşların rol alabileceği projeler tartışılıyor. Ayrıca Program kapsamında hazırlanan ve öğrencilere iklim, iklim değişikliği ve uyum kavramlarının öğretilmesine yönelik “İklim Dedektifleri” konulu eğitim etkinliği gerçekleştiriyor.

Bununla beraber enerji kaynakları ve enerji verimliliği konuları da seminer programı kapsamında ele alınan konular arasında yerini buluyor. Alternatif enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konuları tartışılarak, uygulamalı çalışmalar yapılacak ve bu konuların öğrencilere nasıl aktarılabileceği üzerine bilgi paylaşımı gerçekleştiriliyor. Program sonunda katılım sağlayan öğretmenlere sertifika veriliyor.

10-13 Mart 2013 tarihleri arasında Edirne ve Bursa’dan gelen öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerin ikincisi 17-20 Mart 2013 tarihleri arasında Konya ve Kayseri illerinden gelecek öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilecektir.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-bakanligi-ogretmenlere-iklim-degisikligi-egitimi-veriyor-haber-7387

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir