Entegre Çevre Eğitimi Projesi

Çevreye ilişkin sorunların artması ile doğru orantılı olarak, bu sorunların çözümüne ilişkin tartışmalar ve çalışmalar tüm dünyada giderek önem kazanmaktadır. Sanayi tesislerinden kaynaklanan çevre sorunları ile bunlara ilişkin çevresel uygunluk durumları tartışmaların ve çalışmaların büyük bir bölümünü teşkil etmektedir. Sanayi tesislerine verilen çevre izinlerinden sonraki aşama olan çevre denetimi konusu ise, Bakanlığımızın üzerinde yoğun olarak çalıştığı konulardan bir tanesidir.

Bakanlığımızca gerçekleştirilen denetimlerde, ülkemizde faaliyet gösteren işletmeler için yeni bir kavram olan çevre yönetimi ile ilgili gerek teorik gerekse de pratik bilgi desteğine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür.

Bu sebepler doğrultusunda, Bakanlığımız Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından sanayicileri bilgilendirmek amacıyla “Entegre Çevre Eğitimi Projesi” hazırlanmıştır. Projenin temel amacı, tarafların çevre mevzuatı ve uygulamaları konusunda farkındalığın yükseltilmesidir. Bu proje kapsamında, programda yer alan sanayi odalarında eğitimler gerçekleştirilecektir.

Söz konusu proje çerçevesinde ilk program 29 Haziran 2012 tarihinde İstanbul Sanayi Odası’nda düzenlenmiştir. Eğitim programına İstanbul Sanayi Odası’na üye yaklaşık 150 firmanın temsilcileri katılmıştır. Programın açılış konuşmasını İstanbul Sanayi Odası adına Başkan Yardımcısı Sayın Fikret TANRIVERDİ, Bakanlığımız adına Genel Müdür Yardımcımız Sayın Nuri KUNT gerçekleştirmiştir.

Programda ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanlığımız tarafından Çevre Kanunu ve uygulamaları konusunda sunumlar gerçekleştirilmiş olup, toplantı sanayicilerimizin çevre mevzuatı kapsamındaki sorularının cevaplanmasını takiben bitirilmiştir.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/entegre-cevre-egitimi-projesi-haber-80

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir