Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu Basın Mensuplarına Tanıtıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığında düzenlenen toplantıda, basın mensuplarına  yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Mustafa Satılmış, Çevre Referans Laboratuarı hakkında bilgi vererek, laboratuarın 1998 yılında kurulduğunu, 2008 yılında da akredite edildiğini kaydetti.

Laboratuarın çok iyi bir donanıma sahip olduğunu anlatan Satılmış, Türkiye genelinde 122 sabit, 3 seyyar hava kalitesi ölçüm istasyonu olduğunu belirtti.Bu istasyonlardan gelen verilerin hiçbir müdahale olmaksızın www.havaizleme.gov.tr internet adresinde yayımlandığını ifade eden Satılmış, gelen verilerin teknik uzmanlarca incelendiğini, raporların hazırlandığını anlattı.

Ardından Ankara”nın hava kalitesi verilerini online gösteren Satılmış, Ankara”da 8 tane hava kalitesi ölçüm istasyonu bulunduğunu söyledi.

Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanı Kemal Ünsal da Ankara istasyonlarında, bugün hava kalitesi sınır değerini aşan bir verinin olmadığını belirtti.

Genel Müdür Satılmış ise sınır değer aşıldığı zaman il müdürlüklerinin, valilik kanalıyla gerekli tedbirleri aldığını kaydetti.

Bir gazetecinin “Şu süreçte Ankara”nın havası “temiz” veya “kirli” diyebiliyor muyuz” sorusu üzerine Ünsal, şunları söyledi:

“Anlık değerlendirmelere bakıp “kirli” demek son derece yanlış. Zaman zaman değerler yükselebiliyor, bunlara bakıp da genel anlamda kirli demek çok doğru sonuçlara götürmeyebilir. Bu değerlendirmeleri yapabilmek için dönemsel olarak kıyaslamak gerekiyor. Tüm Türkiye”yi 2007 yılından itibaren taradığımız zaman tüm kirletici parametrelerde bir iyileşme görülmektedir. Ancak meteorolojik şartlara göre değerler yükselebilir. Buna bakıp da “zehir soluyoruz” demek de çok doğru bir yaklaşım değil. Değerlendirmeyi bir bütün olarak yapmak lazım.”

Ünsal, 2007-2010 yılları arasında havayı kirletici parametrelerden toz parametresinde yüzde 29”luk, kükürtdioksit parametresinde ise yüzde 43”lük bir iyileşmenin söz konusu olduğunu belirtti.

Toplantının ardından Hava Kalitesi İzleme Ağı İşletim Merkezi gezildi. Referans Ölçüm Cihazları Kalibrasyon odaları, seyyar Hava Kalitesi Ölçüm Aracı, sabit Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu hakkında bilgi verildi.

2010-2011 kış sezonu hava kalitesi haritasındaki bilgileri paylaşan Satılmış, Ankara””nın hava kalitesinin “iyi” olduğunu belirtti. Hava kalitesi “orta seviyedeki” illeri Afyonkarahisar, Iğdır, Osmaniye, Batman olarak sıralayan Satılmış, “çok iyi” hava kalitesine sahip illerin ise Çorum, Bolu, Düzce, Adıyaman, Gaziantep, Muş, Siirt olduğu bilgisini paylaştı.

Satılmış, anlık verilere ilişkin olarak ise Ankara””nın Bahçelievler istasyonunun verilerinin “çok iyi” olduğunu söyledi. Satılmış, yıllar itibariyle hava kalitesinde ciddi bir düzelme görüldüğünü belirtti.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/hava-kalitesi-olcum-istasyonu-basin-mensuplarina-tanitildi-haber-92

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir