İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Bonn’da gerçekleştirilen iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’yi temsil etti.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi çerçevesinde bu yılın sonunda Paris’te kabul edilmesi beklenen yeni iklim rejimine ilişkin müzakereler, 19-23 Ekim 2015 tarihlerinde Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleştirildi.

Müzakerelere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığında, Bakanlığımız ile ilgili kurumlardan oluşan resmi heyet ile katılım sağlandı.

Müzakereler süresince yeni anlaşmanın temel konu başlıkları olan azaltım, uyum, iklim finansmanı, teknoloji transferi, kapasite geliştirme, şeffaflık ile anlaşmanın uygulanmasına yönelik diğer hükümler taslak anlaşma metni üzerinden müzakere edildi.

Oturumlar esnasında, İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar tarafından Türkiye’nin özel koşulları olduğu dile getirilerek yeni anlaşmada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yeniden belirlenmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, tek taraflı önlemler ve karşı önlemlere ilişkin bildirimler yapıldı. Toplantılar süresince Avrupa Birliği, İsveç ve Ukrayna heyetleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Aralık ayında Paris’te gerçekleştirilecek olan 21. Taraflar Konferansında, yeni iklim anlaşmasının kabul edilmesi bekleniyor.

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/iklim-degisikligi-basmuzakerecisi-prof.-dr.-mehmet-emin-birpinar-bonn-da-gerceklestirilen-iklim-degisikligi-muzakerelerinde-turkiye-yi-temsil-etti.-haber-20536

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir