İklim Değişikliği İçin Eğitim Seferberliği Başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü hazırlık çalışmalarını tamamladığı “İklim Değişikliğinin Etkileri ve İklim Değişikliğine Uyum Konusunda Farkındalığın Geliştirilmesi Projesi” hayata geçti.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK-TÜSSİDE Enstitü ortaklaşa yürüteceği projeyle  Türkiye’nin kentsel, kırsal ve kıyı alanlarında iklim değişikliği risklerinin yönetimi, ulusal ve bölgesel kuruluşlarda kapasitesi geliştirilmesi, kamuoyunu ikim değişikliğinin  etkileri ve uyum konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.  Toplam  bütçesi 1 milyon TL olacak projenin  

2013 yılında tamamlanması planlanıyor.

Öğrenciler ve Öğretmenler İçin Farkındalık Kampı

Proje kapsamında öğrenci ve öğretmen adaylarına yönelik “İklim Değişikliği Farkındalık Kampı” gerçekleştirilecek. Türkiye’nin dört farklı bölgesinden sekiz ilde (Trabzon, Samsun, İzmir, Muğla; Kayseri, Konya; Bursa, Edirne) ilköğretim okulu öğrencilerinin ve üniversitedeki öğretmen adaylarının katılımıyla her biri altı gün sürecek olan altı ayrı kamp düzenlenecek.
Ayrıca, çeşitli illerde görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerine yönelik iklim değişikliği farkındalık hizmetiçi eğitim seminerleri düzenlenecek.

Proje çerçevesinde Trabzon, Edirne, Konya ve İzmir’de merkezi idare, yerel yönetim çalışanları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri, ilköğretim okulu idarecileri, öğretmenleri, öğrenciler ve diğer paydaşların katılımıyla “İklim Değişikliğinin Etkileri” konulu bir de çalıştay düzenlenecek.

Proje sonunda elde edilen sonuçlarından hareketle, ilköğretim ve yüksek öğrenim düzeyinde ders içerikleri oluşturulacak ve bu ders içerikleri Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına rapor halinde sunulacak. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirilmesi muhtemel bir işbirliği çerçevesinde öğretmenlere yönelik düzenli olarak yapılacak bir hizmetiçi eğitim süreci planlanıyor.

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/iklim-degisikligi-icin-egitim-seferberligi-basliyor-haber-4689

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir