İklim Değişikliği ve Uyum Konusunda Farkındalık Oluşturma Çalıştayı İzmir’de Gerçekleştirildi

İklim Değişikliği’nin Etkileri ve İklim Değişimine Uyum Konusunda Farkındalığın Geliştirilmesi Projesi’nin ikinci çalıştayı İzmir’de gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü İklim Değişikliği Daire Başkanlığı ile TÜBİTAK TÜSSİDE’nin birlikte yürüttüğü İklim Değişikliği’nin Etkileri ve İklim değişimine Uyum Konusunda Farkındalığın Geliştirilmesi Projesi’nin Edirne’de 1 Kasım’da gerçekleştirilen ilk çalıştayından sonra ikinci çalıştay İzmir’de gerçekleştirildi. Yerel temsilcilerden, üniversitelerden, çevre ve iklim konularında çalışma yapan enstitü, kurum ve kuruluşlardan katılımın sağlandığı çalıştayda, iklim değişikliğinin etkileri ve çözüm önerileri tartışıldı.

İzmir’in ardından Trabzon ve Konya illerinde de gerçekleştirilecek olan çalıştayların ana amacı yerel otoritelerin, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının, öğrencilerin kendi coğrafi bölgelerinde hissettikleri iklim değişikliğinin etkilerini tespit etmek, bölgesel olarak öncelik alanlarını saptamak, önerilerini almak ve eğitimin yaygınlaştırılması yoluyla farkındalık yaratmak.

Bölgesel iklim değişikliğinin etkilerinin ve farkındalık düzeyinin tespit edilmesi için gerçekleştirilecek 4 çalıştayın ardından proje, öğretmenlere yönelik hizmet içi seminerler ve İklim Değişikliği Farkındalık bilim kampları ile devam edecek. Eğitimler ve kamplar aracılığıyla, iklim değişikliğinin etkileri ve uyum konusunda katılımcıların bilinçlenmesi, tutum değişikliğine yol açarak konuyu içselleştirmeleri hedefleniyor.

Aralık 2013’te tamamlanması planlanan proje, Türkiye’nin dört coğrafi bölgesinde (Karadeniz, Ege, İç Anadolu ve Marmara) 8 ili (Trabzon, Samsun, İzmir, Muğla, Kayseri, Konya, Bursa, Edirne) kapsayacak şekilde tasarlandı.

Proje, 29 Kasım’da Trabzon’da ve 6 Aralık’ta Konya’da yapılacak Çalıştaylarla devam edecek.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/iklim-degisikligi-ve-uyum-konusunda-farkindalik-olusturma-calistayi-izmir-de-gerceklestirildi-haber-5785

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir