İngiltere`nin Başkenti Londra`da 24 Katlı Binada Yangın: En Az 6 Kişi Yaşamını Yitirdi!

İngiltere’nin başkenti Londra’nın batısında bulunan Kuzey Kensington bölgesindeki 24 katlı Grenfell Tower binasında günün ilk saatlerinde büyük bir yangın çıktı. Çıkışı nedeni henüz belli olmayan yangında en az altı kişi yaşamını yitirirken, 74 kişi de yaralandı. Yapılan tahminlerde, yangın çıktığı sırada binada 400 ile 600 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Londra Emniyet Müdürlüğü, yangında altı kişinin yaşamını yitirdiğini ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini açıkladı. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Polis Şefi Stuart Cundy, “Şu aşamada altı kişinin hayatını kaybettiğini teyit edebildik ancak önümüzdeki günlerde devam etmesi beklenen çok karmaşık kurtarma operasyonu sırasında bu sayının daha da artması bekleniyor. Birçok kişi de tedavi görüyor” dedi.

Londra Ambulans Hizmetleri, yangında 74 kişinin hastanede tedavi gördüğünü ve 20’sinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Londra İtfaiye Müdürü Dany Cotton da daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, binanın “büyüklüğü ve karmaşık yapısının” hayatını kaybedenlerin tespitini zorlaştırdığını söyledi.

Cotton, binada yaşayanlardan hayatta olduklarını polise bildirmelerini isterken, böylece yetkili makamların da daha sağlıklı bilgi toplamasına yardımcı olacaklarını da sözlerine ekledi. Cotton, “benzeri daha önce görülmemiş bu olayın” nedeninin henüz belli olmadığını ve bina ile yangın hakkında tahminlerde bulunmak için henüz erken olduğunu da ifade etti. Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürerken, çevreye moloz parçaları dökülmeye devam ediyor.
Binada oturanların, son yıllarda yangın riskine karşı çok sayıda uyarı yaptığı ancak herhangi bir önlem alınmadığı öne sürülüyor.

Bina hakkında neler biliniyor?
Londra’nın batısındaki Kuzey Kensington bölgesinde bulunan Grenfell Tower’ın inşaatı 1974 yılında tamamlandı.
Binada 24 kat ve 120 daire bulunuyor. Bina, 2015-16 yıllarında, bulunduğu belediye tarafından yapılan yenilenme çalışmalar çerçevesinde kapsamlı bir tadilattan geçirildi. Bu tadilatın 10 milyon sterline (45 milyon TL) mal olduğu belirtiliyor. Binanın sahibi Londra’daki Kensington ve Chelsea Belediyesi. Bina yöneticiliğini ise bu belediye adına Kensington and Chelsea Tenant Management Organisation adlı şirket yürütüyor.

Tadilat kapsamında binada hangi çalışmalar yapıldı?
Binanın tadilatı kapsamında, ilk dört kat tamamen yenilendi ve dokuz yeni daire eklendi.
Ayrıca, bina sakinlerinin ortak kullanım alanları elden geçirilirken, binadaki iki dükkanda da iyileştirmeler yapıldı. Binanın dış yapısı da ısı yalıtımı ve yeni pencere sistemleriyle modernize edildi. Binaya yeni ısıtma ve havalandırma sistemleri de kuruldu.

Bina ne kadar güvenliydi?
Grenfell Tower sakinlerinin, son dört yıldır yangın riskine karşı binanın güvenliğiyle ilgili kaygılarını dile getirdikleri belirtiliyor. Bina sakinlerinin oluşturduğu Grenfell Eylem Grubu, Şubat 2013’te binadaki yangınla mücadele malzemelerinin 12 aydır test edilmediğini açıklamıştı. Grup aynı zamanda, 2012 yılına ait yangın risk değerlendirme raporundan bir alıntı da yayınladı. Rapora göre, kazan dairesi, asansör motor odası ve zemin kat elektrik kontrol bölümünde bulunan yangın söndürme tüplerinin son kullanma tarihinin 12 ay geçtiği tespit edildi.
Çatıdaki tüplerin arkasında da büyük siyah harflerle “ayıplı” ibaresinin yer aldığı ve 2009 yılından bu yana kullanılmadığı belirtildi.

Londra İtfaiyesi ve Kensington ve Chelsea Belediyesi, 2016 yılındaki tadilatın ardından binanın yangın riski notunu orta düzey olarak belirledi.

Ancak bina sakinleri, yapının yangın riski taşıdığı yönündeki uyarılarını sürdürdü. Kasım 2016’da Eylem Grubu kendisine ait blogda binadaki tehlikeli yaşam koşullarını “yalnızca felaket bir olayın” ortadan kaldırabileceğini yazdı.

Grup ayrıca, bina için asılan uyarılarda yangın çıkması halinde herkesin evde kalması gerektiği uyarısının yapıldığını da öne sürdü.

Kensington ve Chelsea Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada, “Şu aşamada tüm dikkatimizi kurtarma ve yardım faaliyetlerine vermiş durumdayız” dedi ve yangının nedeninin ortaya çıkarılması için eksiksiz bir soruşturma yapılacağını belirtti.

Kaynak: bbc.com

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir