İstanbul Uluslararası Finans Merkezi İçin Hız Kesilmiyor

SPK, BBDK, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi finansın devlerini buluşturacak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ile ilgili çalışmalara hızla devam ediliyor.

Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanabilmesi amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan master plan ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan İmar planları ve eki Tasarım El Kitabında belirlenen kriterler doğrultusunda, hak sahibi tüm kurum ve kuruluşların çoğunun mimari avan ve konsept projeleri Bakanlık bünyesinde oluşturulan Estetik Kurul tarafından uygun görülerek gerekli işlemler yapılmak üzere Ümraniye Belediye Başkanlığına iletildi.

Proje kapsamında, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin ortak altyapı giderlerinin finanse edilmesi amacıyla her hak sahibinin alanından kesinti yapılarak “Özel Proje ve Rekreasyon Alanları” olarak belirlenmiş parseller “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” usulü ile ihale edilmiş olup, bu ihale kapsamında 7.936.080,00 m3 keşif miktarı (metro ve satış ofisi hariç) olan kazı imalatının yaklaşık % 99,42’sine karşılık gelen 7.889.710,00 m3’lük kısmı tamamlandı.

Ortak Altyapı İşlerinin yürütücüsü olarak İlbank A.Ş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İlbank A.Ş. ve Emlak Konut GYO A.Ş. arasında 02.10.2014 tarihinde “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Ortak Altyapıların Yaptırılması Faaliyetlerine İlişkin Protokol” imzalandı.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Ortak altyapı işlerine ait bedel, mülkiyet sahiplerince imar m²’leri oranında İlbank A.Ş. tarafından açılan hesaba yatırıldı.

Özel Proje Alanı ve Rekreasyon Alanı için temeller atılmış olup inşaai faaliyetler hızla devam ediyor.

Gelinen aşama itibariyle, İlbank A.Ş tarafından Ortak altyapı inşaatı yapım işine yönelik ihale iş ve işlemlerinde sona yaklaşılmış olup, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinin inşaatlarının  İş Programına göre  Temmuz 2018 tarihinde  tamamlanması hedefleniyor.                                                                                                

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/istanbul-uluslararasi-finans-merkezi-icin-hiz-kesilmiyor-haber-20874

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir