“Jeolojik-Jeoteknik Etüt Çalışmalarında Bir İlk Gerçekleşti”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü Yerbilimsel Etüt Dairesi Başkanlığı uzmanları tarafından, yerleşim alanlarının afet tehlikelerini ve yerleşime uygunluk kriterlerini ortaya koyan İmar Planına Esas Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporlarının inceleme ve onay süreçlerine yönelik eğitim verildi
19-22 Kasım 2012 tarihleri arasında Antalya ilinde gerçekleştirilen söz konusu eğitime, Bakanlığımıza bağlı tüm İl Müdürlüklerinde görev alan Jeoloji, Jeofizik ve İnşaat Mühendislerinden oluşan 236 kişilik bir katılım sağlandı.
Bu eğitim kapsamında, mühendislik bilgilerinin yanı sıra illerde uygulanan arazi çalışmaları ve etüt raporlarının hazırlanmasında karşılaşılan sorunlar, karşılıklı soru-cevap şeklinde ele alınarak çözüme ulaştırılmaya çalışılmıştır.
Eğitimin sonunda, özellikle uygulanacak etüt çalışmalarının inceleme alanını en iyi şekilde nasıl tanımlayacağı, bununla ilgili hangi jeolojik ve jeofizik çalışmaların yapılacağı ve raporların nasıl daha anlaşılır bir biçimde hazırlanacağı konusunda ortak bir noktaya ulaşılarak, illerde onaylanan raporların belirli bir standarda ulaştırılması sağlandı.
Bu eğitim kapsamında; Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü uzmanı tarafından Mekânsal Veri Arşiv Sistemi de tanıtıldı ve jeolojik-jeoteknik etüt çalışmalarından elde edilen verilerin, Mekânsal Veri Arşiv Sistemi’ne aktarılmasına yönelik bilgiler verildi.  
 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/jeolojik-jeoteknik-etut-calismalarinda-bir-ilk-gerceklesti-haber-6081

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir