Karadeniz Daha Temiz

Karadeniz’de yaşanacak olası bir kirliliğin önüne geçilmesi amacıyla imzalanan Bükreş Antlaşması 20. yılında Karadeniz Komisyonu Daimi Sekretaryası tarafından düzenlenen organizasyonla İstanbul’da kutlandı. Kutlamada Karadeniz’e kıyısı olan 6 ülke tarafından imzalanan anlaşmanın 20 yıldır büyük bir özveri ile sürdürüldüğü vurgulandı.

Kara kökenli kaynaklardan ve deniz taşımacılığından kaynaklanan kirlilik ile mücadele ve deniz canlı kaynaklarının sürdürülebilir yönetiminin sağlanması konusunda yasal zemini oluşturmak anlaşmanın en temel amacını oluşturuyor.

Bükreş Sözleşmesi’nin uygulama organı olarak kurulmuş olan Karadeniz Komisyonu Daimi Sekretaryası, Bükreş Sözleşmesi’nin uygulanması ve Karadeniz Stratejik Eylem Planı yani sıra yıllık çalışma programı dâhilinde koordinasyon ve yönetim fonksiyonları için temel kurumsal mekanizmaların iyileştirilmesine önemli katkılar sağlamakta.

Organizasyona katılan Cevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, “Balıkçılığın yapıldığı en önemli denizimiz Karadeniz. Türkiye bu antlaşmaya imza atan 6 ülke içerisinde lider konumunda. Sekretaryanın İstanbul da olması ülkemiz için büyük bir prestij. Ülkemiz diğer ülkelere nazaran cevre kirliliğini önlemek için yapılan çalışmalarda önemli bir noktada. 219 noktada gemi kaynaklı katı alım hizmeti verilmektedir. Bunlardan 29’u Karadeniz’de bulunmaktadır. Denizlerimizde toplam 208 istasyonda kirlilik izleme faaliyeti gerçekleştirilmekte olup, Karadeniz kıyısı boyunca 69 istasyonda izleme yapılmaktadır. Cevre atalarımızın bize bıraktığı bir miras değil bizim çocuklarımıza bırakacağımız bir emanettir. Çünkü Türk toplumu emaneti mirastan çok daha önemser. Bu emaneti korumak için ulusal ve bölgesel anlamda bakanlığımız olarak çalışmalarımız büyük bir özveri ile devam etmekte” dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Fevzi Güneş, “Antlaşma ile ekosistemin bozulmasına karsı mücadele edilmiş ve netice itibari ile çok büyük basarî elde edilmiştir. Bu dev organizasyonda bulunmaktan son derece memnunum” dedi.

Karadeniz’in Kirliliğe Karsı Korunması Komisyonu Rusya Dönem Başkanı Natalia Tretyakova, “Bu organizasyona katılmak Rusya adına büyük bir şereftir. Bu toplantı 20 yıllık çalışmamızın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Bu anlaşmaya imza atan Karadeniz’in ekosistemini tekrardan eski günlerine dönmesini sağlayan bütün ülkelere teşekkür ederim” dedi.

Karadeniz’in Kirliliğe Karsı Korunması Komisyonu Daimi Sekretaryası İcra Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Sur, Karadeniz ekosisteminin 20 yıl öncesine nazaran çok daha iyi olduğunu belirtti. Sur, “Çalışmalara katılan herkese teşekkür ederim” dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Fevzi Güneş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de katıldığı organizasyonda Karadeniz çevresinin korunması amacıyla hazırlanan Karadeniz Çevresinin Korunması Stratejik Eylem Planı’nın en kısa zamanda hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.             
                          

 

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/karadeniz-daha-temiz-haber-276

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir