KENTGES (KENTSEL GELİŞME STRATEJİSİ) ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

KENTGES (KENTSEL GELİŞME STRATEJİSİ) İZLEME VE YÖNLENDİRME KURULU TOPLANDI.

Yaşam ve mekân kalitesini artırmaya yönelik olarak hazırlanan ve 2023 yılını hedefleyen “Kentsel Gelişme Stratejisi Belgesi” kısa adıyla KENTGES’in izlenmesi amacıyla kurulan İzleme, Yönlendirme Kurulu 6. Toplantısı, 13 Mayıs 2015 Çarşamba günü gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplantı Salonunda yapılan toplantıya İçişleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Vilayetler Hizmet Birliği Başkanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’ndan üst düzey temsilciler katıldı.
 
Toplantının başkanlığını yapan Çevre ve Şehircilik Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK; “Planlama, çevre duyarlı yerleşme ve yapılaşma konularında faaliyet gösteren kurumlar ve yerel yönetimlerin yapacakları iş ve hizmetlerin yol haritası olarak 151 kurum kuruluştan 500 uzmanın katılımıyla hazırlanan ve 2010 yılında kabul edilen KENTGES belgesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023 yılını hedef alan ülkemizin kentleşme ve imar vizyonudur.” diye konuştu.
Sayın Müsteşar konuşmasına, “KENTGES’in yaygın etkilerinin ve belediye eylemlerinin uygulama durumunun izlenebilmesi amacıyla, Türkiye Belediyeler Birliği ile beraber internet tabanlı Belediyeler Anketi hazırlanmış ve 2011, 2013 ve 2014 yıllarında düzenlenmiştir” dedi. Ayrıca Sayın Müsteşar, yapılan bu çalışma ile belediyelerin KENTGES eylemlerini ne oranda gerçekleştirdiklerinin, kentsel hizmetsağlamadaki durumlarının ve hangi konularda katkı ve desteğe ihtiyaçları olduğunun tespit edildiğini belirtti.
 
Söz konusu anket çalışmasının, kurumların yayınladığı güncel verilerle desteklenerek “Kentsel Gelişme Raporu” adıyla düzenlendiğini belirten Sayın Müsteşar, raporun gerek kamu kurumları, gerek akademi gerekse ilgili tüm kesimlere önemli bir kaynak teşkil edeceğini vurguladı. Ayrıca “Kentsel Gelişme Raporunun, 2015 sonrasında TÜİK ile derinlemesine ele alınmasının çok faydalı olacağı kanaatindeyim” dedi.
 
Toplantıda KENTGES eylemlerinin belediyelerce hayata geçirilebilmeleri, belediyelerin teknik ve mali kapasitelerinin artırılması ile desteklenmesine yönelik finansal araçların belirlenmesi için oluşturulan Mali Araçlar Komisyonu Raporu da sunuldu.
 
TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR
 
1-    Bakanlıkların kurumsal yapıları ile görev tanımlarındaki değişiklikler, şehirleşme gündemindeki yeni gelişmeler ve Belediyelerin hizmet kapasitelerinin geliştirilmesine ve yönlendirilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar nedeniyle gerçekleştirilen KENTGES’in yenilenmesi çalışmasının 2015 yılı içerisinde ele alınması,
 
2-      Kentsel Gelişme Raporunun TÜİK’le birlikte değerlendirilerek yayınlanması,
 
3-    Bundan sonra hazırlanacak Kentsel Gelişme Raporu için yol haritası olacak anket sorularının TÜİK’leile işbirliği içerisinde yürütülmesi ve 2015 yılında yapılacak anketin yeni hazırlanan sorular ile belediyelere uygulanması kararlaştırılmıştır. 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/kentges-kentsel-gelisme-stratejisi-calismalari-devam-ediyor-haber-18519

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir