Mera Yaylak ve Kışlak Alanlarında Yöresel Doku ve Mimariye Uygun Geçici Yerleşim Yerlerinin Belirlenmesi Hazırlık Çalıştayı

“Mera Yaylak ve Kışlak Alanlarında Yöresel Doku ve Mimariye Uygun Geçici Yerleşim Yerlerinin Belirlenmesine Dair Yönetmelik Hazırlık Çalıştayı” Giresun’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, Giresun ve Ordu Valileri katılımıyla gerçekleştirildi.

Çalıştayda, 17.08.2011 tarihli, 28028 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 648 sayılı KHK’nin 23. maddesi ile 3194 sayılı İmar Kanununa eklenen Ek 4. Madde” gereğince hazırlanan mera, yaylak ve kışlaklarda geçici yerleşim yerlerinin belirlenmesine ilişkin yönetmelik taslağı, tüm kesimlerin görüşlerine sunuldu.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, 1990”lı yıllardan itibaren yaylaların kalıcı yerleşme veya ikinci konut alanına dönüşmeye başladığını, yayla turizmi adı altındaki yönelimin, bu yapılaşmayı hızlandırdığını ifade ederek, “Alt ve üst yapı yokluğu, giderek daha yoğun kullanılmaya başlayan ve plansız ve uygunsuz şekilde yapılaşan yaylalarda sorunları daha da büyütmektedir Bu durumdan en çok, yaylalarda yapılan geleneksel etkinliklere gelen kişiler zarar görmektedirler” dedi.

Yaylarda yaşanan sorunlar karşısında; İmar Kanununa 648 sayılı KHK ile ek 4. Maddenin eklendiğini belirten Bakan Yardımcısı Balta “Bu maddeye göre barınma ihtiyaçları çerçevesinde mera yaylak ve kışlaklarda; üzerinde yapılaşma bulunan alanların öncelikli ve geleneksel kullanım amacına uygun olarak kullanılması şartıyla geçici yerleşim yeri belirlenecektir. Bu alanlardaki gelişigüzel yapılaşmaya son verilerek planlı ve yöresel mimariye göre hazırlanmış barınma olanakları sağlanacaktır, bu çerçevede Bakanlığımızca hazırlanan Yönetmelik Taslağına ilişkin düşüncelerin paylaşılması ve siz değerli katılımcıların fikirlerini alabilmek için bugün burada toplandık. Bu toplantının Ülkemiz adına çok yararlı olacağına inanıyorum ve hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Çalıştayın tartışma oturumlarında, kamu kurum ve kuruluşları ile stk temsilcileri ve üniversitelerden gelen akademisyenlerden oluşan yaklaşık 120 kişi, hem KHK hem de yönetmelik taslağı hakkındaki görüş ve önerilerini sundu.

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/mera-yaylak-ve-kislak-alanlarinda-yoresel-doku-ve-mimariye-uygun-gecici-yerlesim-yerlerinin-belirlenmesi-hazirlik-calistayi-haber-130

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir