Örnek Köyler Tanıtıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca köylerde yöresel mimari geleneğini canlandırarak sağlıklı, modern, afete dayanıklı konut üretilmesi amacıyla hazırlanan “Kırsal Alanlarda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklere Uygun Yapılaşmanın Yaygınlaştırılması” projesi Balıkesir’de düzenlenen programla tanıtıldı.

Projenin daha geniş çevrelere duyurulması, yöresel dokunun sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda bilinç oluşturulması, bu çerçevede halkın yöre mimarisi, doğası ve özgün değerleri hakkında bilgilendirilmesi konusunda fikir alışverişinin yapıldığı programa Balıkesir Vali Yardımcısı Günay Özdemir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdür Yardımcısı Erdal Kayapınar, yerel idareler, sivil toplum kuruluşları, çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ve yöre halkı katıldı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Kemal Çorapçıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Hürriyet Öğdül ve Dr. Ömer Erem projenin sunumunu gerçekleştirdiler.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, yöresel mimarinin özelliklerini yansıtan konutları teşvik etmek amacıyla bütün köyleri kapsayan “Kırsal alanlarda yöresel doku ve mimari özelliklere uygun yapılaşmanın yaygınlaştırılması” projesiyle depreme dayanıklı, yöresel doku ve mimariye uygun, günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen örnek konutlar inşa edilecek.

 2008 yılında Kayseri’de, 2010 yılında Balıkesir’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile “Kırsal Alanlarda Yöresel Doku ve Mimari Özelliklere Uygun Yapılaşmanın Yaygınlaştırılması” projesi tamamlandı. Söz konusu iller için kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilen, sağlıklı, güvenli ve yöresel mimariye uygun projeler üretilerek, İl Müdürlükleri ve İl Özel İdareleri aracılığıyla ücretsiz olarak köyde yaşayan vatandaşlara verilecek. Projenin, Türkiye genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/ornek-koyler-tanitildi-haber-108

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir