Reach Kimyasallar Projesi Tanıtıldı

REACH Kimyasallar Projesi Açılış Semineri Crowne Plaza Ankara otelinde gerçekleştirildi. Proje tanıtımı ve ülkemizde kimyasalların kullanım ve yönetimine ilişkin ayrıntılı bilginin paylaşıldığı toplantıya Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu’nun yanı sıra REACH kimyasallar projesi ekip lideri Karl-Heinz Cohr, Çevre Sürdürülebilir Kalkınma İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Gürdoğar Sarıgül, Çevre ve Şehircilik bakanlığı Kimyasallar Yönetimi Daire Başkanı Kemal Dağ ve çok sayıda davetli katıldı.

Seminerin açılışında yaptığı konuşmada bu projenin sadece çevreyi ilgilendirmediğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, “Bu konu çevreyle birlikte sağlığı, gıdayı, sektörün ve toplumun bütün paydaşlarını ilgilendiren bir konu bu manada bu projenin önemi bizim açımızdan gerçekten çok fazla ve ülkemiz açısından da bu proje çok yararlı olacaktır. Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke tabi bu tür ülkelerde kimyasal maddelerin kullanımı, üretimi, ithalatı, ihracatı ve tüketimi safhasına kadar sorumluluklarımız vardır. İsmi üzerinde REACH, işin genel boyutuna baktığımız zaman, kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve gerekirse kısıtlanması çok önemli dört ana konuyu bünyesinde bulunduran bir proje, bu projenin bittikten sonra ülkemize büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kimyasallarla ilgili Avrupa Birliği’nin başlattığı bir çalışma olduğunu söyleyen Müsteşar Yardımcısı Kadıoğlu, “Diğer tarafta da dünyada ve bölgesel anlamda çalışmalar var. Bizde ülke olarak bu çalışmalara her boyutuyla katılıyoruz. Her ne kadar REACH’le ilgili şuanda bir zorunluluğumuz yoksa da Avrupa birliğine tam üye olduğumuz zaman buna mutlaka bugünden itibaren çalışma yapmamız gerekiyor ki Avrupa birliğine tam uyalım. Bu proje çerçevesinde eğitimler olacak, gerek bakanlığımızın gerekse diğer kurumların kapasitesini artıracaktır. Bu projemize sadece çevre boyutuyla bakmıyoruz, diğer tarafta bu projenin sanayicimize, ithalatçılarımıza, ihracatçılarımıza getirdiği yükümlülük nedir, sorumluk nedir bu mana da inşallah bunları da inceleyeceğiz. Avrupa birliğine uyum konusunda gerekliliği tabii ki olacak ama insanımız için yapılması gereken unsur olarak atfedilmesi gerekiyor.  Bu konular ve projelerde herkes görev ve sorumluluğunu yaparsa bizler buradan mutlu bir şekilde ayrılmış oluruz” dedi.

Diğer ülkelerde de REACH kimyasallar projesi ve benzerlerinin uygulandığını belirten REACH Kimyasallar Projesi Ekip Lideri Karl-Heinz Cohr, “Türkiye’de REACH’e neden ihtiyaç duyuyoruz. Çevre konusu çok önemli bir konudur.  Avrupa Birliği’ne giriş ve uyum sürecinde çevre müktesebatı mevcut, kimyasallarda bunun içerisinde bulunuyor.  Avrupa’daki CLP tüzüğü, Bakanlık bünyesinde geliştirilen mevzuatlarla Türkiye’ye uyarlanmaya çalışılıyor. Başlangıç raporunu bakanlığa sunacağız. REACH Kimyasallar Projesi, Türkiye’deki mevzuatla Avrupa’daki mevzuat arasındaki boşlukları bularak tamamlamayı amaçlıyor” diye konuştu.
Projeye Türkiye çapında katılımın sağlanması gerektiğini söyleyen Çevre Sürdürülebilir Kalkınma İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Gürdoğar Sarıgül ise “Projeye katılım sağlandığı sürece başarısız olunmayacaktır” dedi.

REACH Kimyasallar Projesi

18 Haziran2006 tarihinde Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ve 1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe giren REACH Tüzüğü, Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanmasını kapsamaktadır.

Ülkemizde de insan sağlığının ve çevrenin korunmasının daha da geliştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Mali İşbirliği 2008 Programında yer alan “REACH Kimyasallar Projesi’ni bu amaçla 12 Aralık 2011 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır. Projenin süresi 2 yıldır.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/reach-kimyasallar-projesi-tanitildi-haber-75

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir