Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik Yayımlandı

Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik yayımlandı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik 25 Nisan 2012 tarih ve 28274 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 
 
İklim değişikliği ile mücadele kapsamında önemli bir adım olan yönetmelik ile ulusal sera gazı emisyonlarının önemli bir kısmını teşkil eden elektrik ve buhar üretimi, petrol rafinasyonu, petrokimya, çimento, demir-çelik, alüminyum, tuğla, seramik, kireç, kağıt ve cam üretimi gibi sektörlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının tesis seviyesinde izlenmesi,  doğrulanması ve raporlanmasına dair usûl ve esaslar düzenlendi.
 
Bu sistem ile sera gazı emisyonlarının tesis seviyesinde izlenmesi ve düzenli olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na raporlanması sağlanacak, ülkemizin sera gazı emisyonlarının daha kesin şekilde hesaplanması mümkün olacak.
 
İşletmelerce hazırlanan sera gazı emisyon raporları, Bakanlığa gönderilmeden önce,  TÜRKAK tarafından akredite edilecek ve Bakanlıkça yetkilendirilecek bağımsız kuruluşlarca doğrulanacak. Oluşturulan doğrulama sistemi ile tesis bazında hazırlanmış olan emisyon raporları, yerinde inceleme yapılarak doğruluğunun kontrolü sağlanacak. Yönetmeliğin uygulanması ile tesis bazında sera gazı emisyonlarına ilişkin şeffaf, doğru, karşılaştırılabilir, tam ve tutarlı veri ve bilgi üretimi sağlanmış olacak.
 
Yönetmelik kapsamına giren tesisler, her yıl düzenli olarak izleme, doğrulama ve raporlama sürecine tabi olacak. Her yıl hazırlanıp Bakanlığa gönderilecek olan sera gazı emisyon raporları tesislerin bir önceki yılda gerçekleştirdikleri faaliyetler sonucunda oluşan emisyonların miktarını içerecek. Yönetmeliğe göre tesislerin raporlama yükümlülüğü 2016 yılında başlayacak ve 1 Ocak – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleşen emisyonları içerecek.
 
Ülkemizin iklim değişikliği politikalarının oluşturulmasına ve iklim değişikliği ile mücadele konusunda atılacak adımların uygulanmasına yönelik temel altyapı olacak yönetmelik ile AB Çevre Faslı Müzakerelerinde önemli bir adım atılmış oldu.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/04/20120425-6.htm

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/sera-gazi-emisyonlarinin-takibi-hakkinda-yonetmelik-yayimlandi-haber-55

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir