“Seveso II Direktifinin Uygulama Kapasitesinin Arttırılması İçin Teknik Yardım Projesi”

“SEVESO II DİREKTİFİNİN UYGULAMA KAPASİTESİNİN ARTTIRILMASI İÇİN TEKNİK YARDIM PROJESİ” KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN EĞİTİMLERDEN İLK İKİSİ TAMAMLANDI 
IPA I. Bileşeni 2009 programına sunulmuş olan, 3 Milyon Euro bütçeye sahip “Seveso II Direktifinin Uygulanma Kapasitesinin Arttırılması için Teknik Yardım Projesi” 16 Kasım 2012 tarihinde başlamıştır.  ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve 2 yıl sürecek olan projenin amacı, Türkiye’de Seveso II Direktifini uygulayan merkezi ve yerel otoritelerin kurumsal ve idari kapasitelerinin güçlendirilmesidir.
Projenin açılış toplantısı 23 Ocak 2013 tarihinde Ramada Otel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Proje Takım Lideri Lorenzo Van WIJK ve takım lideri yardımcısı Zeynep YÖNTEM tarafından, paydaşlara ve direktifin uygulamasından sorumlu olan tüm kurum ve kuruluşlara projenin tanıtımı yapılmıştır.
Proje kapsamında; Seveso II Direktifinin uygulanmasından sorumlu olan kamu kurum ve kuruluşlarının yanında STK’lara, sanayi odalarına, belediyelere ve il özel idarelerine, Seveso II Direktifinin 8 unsurunu da içeren ve 8 modülden oluşan bir dizi eğitim verilecektir. Eğitimler 3’er kez tekrarlanacak olup, eğitimlerin geniş bir kitleye ulaşması sağlanacaktır.
Bu çerçevede, proje kapsamında gerçekleştirilecek olan eğitimlerin “Risk analizi ve risk değerlendirme teknikleri” konulu 1. Modülü 8-12 Nisan 2013 tarihleri arasında Kızılcahamam’da gerçekleştirilmiştir. Eğitim, ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdür Yardımcısı Halit YILMAZ tarafından yapılan açılış konuşması ile başlamıştır.
 
“Kaza senaryoları, risk değerlendirme, coğrafi bilgi sistemleri, arazi kullanım planlaması” konulu 2. modül ise 22-26 Nisan 2013 tarihleri arasında yine Kızılcahamam’da gerçekleştirilmiştir. Böylece 3’er kez tekrarlanacak olan eğitimlerin birinci grubu için ilk iki eğitim modülü tamamlanmıştır. Alınan geri dönüşlerde eğitimlerin çok verimli geçtiği öğrenilmiştir.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/seveso-ii-direktifinin-uygulama-kapasitesinin-arttirilmasi-icin-teknik-yardim-projesi-haber-8050

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir