TEMİZ HAVA MERKEZLERİ İLE İLGİLİ BASIN DUYURUSU

Bakanlığımızca 2005 yılında hava kalitesi ölçüm istasyonlarının kurulumuna başlanmıştır. Günümüz itibari ile kükürtdioksit ve partikül madde başta olmak üzere birçok kirleticinin izlendiği 195 adet istasyona sahip Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı kurulmuştur.
 
AB uyum sürecinde Bakanlığımız sorumluluğunda olan Hava Kalitesi ile ilgili direktiflerde yer alan;
Ölçümü yapılacak parametrelerin bir kısmının sahadan numune alınarak analiz işlemini içermesi,
İstasyonlardan veri alım yüzdesinin %90 ve üzeri olması,
İstasyonlardaki analizörlerin bakım periyotları ve kalibrasyon süreci ve bu kapsamda yapılacak iş ve işlemlerin içeriği (performans, fonksiyon testleri vb.) 
İl bazında kurulacak hava kalitesi izleme istasyonunun kentsel, kent çevresi ve kırsal alan ile ısınma, trafik ve ısınma kaynaklarını temsil edecek sayıda olması,
İl nüfusları referans alındığında kurulacak istasyon sayısının en az 330 olması
 
gereklilikleri dikkate alındığında, ülkemiz gibi geniş bir coğrafyada tek merkezden, hava kalitesinin etkin bir şekilde yönetiminin mümkün olmadığı noktasından hareketle, bölgesel yapılanmaya gidilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda Alman Hükümeti ile birlikte Eşleştirme projesi ( Twinning )  başlatılarak 2009 yılında tamamlanmış ve bu projenin çıktısı olarak hazırlanan Ulusal Program 2012-2017 Strateji Planında, ülkemizde hava kalitesinin yönetimi bir takvime bağlanmıştır.
 
Söz konusu 2012 – 2017  Strateji Planı ile, AB direktiflerindeki temel esaslar dikkate alınarak belirlenen bölgesel temiz hava merkezleri ve bağlı iller aşağıdaki gibi belirlenmiştir;
 
İstanbul THM (İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Bilecik, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli)
Samsun THM (Samsun, Sinop, Amasya, Çorum, Tokat, Sivas, Ordu, Giresun)
Erzurum THM (Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı )
İzmir THM (İzmir, Manisa, Uşak, Denizli, Aydın, Muğla)
Adana THM (Adana, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis, Gaziantep, Hatay, Osmaniye)
Konya THM (Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Karaman, Niğde, Aksaray, Afyonkarahisar, Nevşehir, Kayseri)
Ankara THM (Ankara, Kütahya, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın, Zonguldak, Düzce, Bolu )
Diyarbakır THM (Diyarbakır, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Batman, Siirt, Hakkâri, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ )
 
 
 Bu doğrultuda; ilk olarak İstanbul’da Marmara Temiz Hava Merkezinin kurulumu 10 Mayıs 2008 tarih ve 26872 sayılı resmi gazetede yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile nihaileşmiş ve söz konusu merkez faaliyetine başlamıştır.  Erzurum Temiz Hava Merkezinin de içinde bulunduğu 7 adet Temiz Hava Merkezi yeri ve bağlı olduğu iller 2009 yılında belirlenmiştir.
 
 2009 yılından sonra projede herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Gazetede ifade edilen hususlar tamamen gerçek dışıdır.
 
 
 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

 

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/temiz-hava-merkezleri-ile-ilgili-basin-duyurusu-haber-19641

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir