Türkiye’nin İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar Almanya Başmüzakerecisi ile Görüşmeler Gerçekleştirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığında; Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel ve Bakanlık temsilcilerinden oluşan bir heyet 23-24 Nisan 2015 tarihlerinde Almanya’nın Berlin kentinde resmi kurum temsilcileri ile çeşitli temaslarda bulundu.

İki gün süren resmi ziyaret süresince, hem Alman Çevre, Doğa Koruma, Binalar ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı temsilcileri hem de Almanya’nın İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Dr. Karsten Sach ile iklim değişikliği konularında görüş alışverişinde bulundu. Söz konusu toplantılarda, Türk Alman Çevre Yürütme Kurulu kapsamında hali hazırda başarı ile yürütülen işbirliğinin daha da ileriye götürülmesine yönelik fikir alışverişinde bulunuldu.

Özellikle Almanya’nın İklim Değişikliği Başmüzakerecisi ile bu sene sonunda gerçekleştirilecek Paris İklim Konferansı ve bu Konferansta imzaya açılması öngörülen Yeni İklim Anlaşması görüşüldü. Alman tarafına Türkiye’nin Yeni İklim Anlaşmasından beklentileri, öncelikleri ve ülkemizde yürütülen faaliyetler ile ilgili bilgiler Alman heyetine aktarıldı.

Ayrıca, bu sene Ülkemizin yürüttüğü G20 dönem başkanlığında iklim finansmanı konusunda gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Alman heyet başkanı ve iklim Başmüzakerecisi ise, Avrupa Birliğinin ulusal katkısı hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliğinin Yeni İklim Anlaşması ve Ulusal Katkılar konusuna önem verdiğini belirterek, iddialı bir hedef verdiklerini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar, Almanyada gerçekleştirilen temasların çok olumlu geçtiğini belirtti. 

İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Mehmet Emin Birpınar ayrıca 17-19 Mayıs tarihlerinde Berlin kentinde düzenlenecek üst düzeyli Petersberg İklim Diyaloğuna heyeti ile birlikte katılacağını belirterek Alman Heyetini de ülkemize davet etti.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/turkiye-nin-iklim-degisikligi-basmuzakerecisi-prof.-dr.-mehmet-emin-birpinar-almanya-basmuzakerecisi-ile-gorusmeler-gerceklestirdi-haber-18175

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir