“Uluslararası Karadeniz Günü” Kutlamalarında “Karadeniz Madalyası” Müsteşar Öztürk’e Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e Karadeniz’in korunması için yaptığı çalışmalar ve verdiği katkılardan dolayı “Karadeniz Madalyası” verildi.

Karadeniz’in korunması konusunda hem ulusal hem de bölgesel olarak kamuoyunda bir farkındalık oluşturma amacıyla kutlanan “Uluslararası Karadeniz Günü” kapsamında her ülkeden Karadeniz’in korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için çaba sarfeden ve emek harcayan bir kişiye kutlamalar çerçevesinde “Karadeniz Madalyası” veriliyor.

Bu yıl uluslararası kutlamalar ve madalya töreni 30 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Kutlamalar çerçevesinde, Karadeniz’e kıyısı olan ülke temsilcileri ve bilim adamları Karadeniz’in korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için bir araya geldiler.

Kutlamalara Türkiye’nin Karadeniz Komisyoneri sıfatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk katıldı. Kutlamalar çerçevesinde Karadeniz’in korunması için yaptığı çalışmalar ve verdiği katkılardan dolayı Türkiye’den “Karadeniz Madalyası”na layık görülen Müsteşar Öztürk’e törenle madalyaları verildi.

Kutlamalarda konuşan Müsteşar Mustafa Öztürk, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında işbirliğinin arttırılmasının önemini vurguladı.

Türkiye’nin, Karadeniz’in korunması için yaptığı çalışmalara değinen Müsteşar Öztürk, “Ülkemizde yapılan bu kutlamalar çerçevesinde özellikle çocuklar ve gençler ile bir araya gelinerek onlara denizin korunması ile ilgili bilgiler veriliyor ve ortak kıyı temizleme aktiviteleri yapılıyor.  Bu ve buna benzer çalışmalar ile gelecek nesiller daha da çok bilinçlendiriliyor. Bizler Türkiye olarak Karadeniz için bundan sonra da elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri tarafından imzalanmıştır. Adı geçen sözleşmeye istinaden Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 1996 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Taraf Ülkeler Toplantısı’nda ise 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edilmiştir. 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/uluslararasi-karadeniz-gunu-kutlamalarinda-karadeniz-madalyasi-mustesar-ozturk-e-verildi-haber-20612

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir