Uluslararası Karadeniz Kutlamaları ve Madalya Töreni

Bu yıl Uluslararası Karadeniz Kutlamaları ve Madalya Töreni İstanbul’ da gerçekleştirildi.

Bilindiği üzere Karadeniz’de karadan, gemilerden ve atmosferden kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla, 21 Nisan 1992 tarihinde Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması (Bükreş) Sözleşmesi, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Karadeniz’e kıyısı olan altı ülkenin temsilcileri tarafından imzalanmış olup, adı geçen sözleşmeye istinaden Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması ve İyileştirilmesi Stratejik Eylem Planı 31 Ekim 1996 tarihinde imzalanmış olup, 1996 yılında İstanbul’da düzenlenmiş olan Taraf Ülkeler Toplantısı’nda, 31 Ekim tarihi “Uluslararası Karadeniz Günü” olarak ilan edilmiştir.

O tarihten itibaren Uluslararası Karadeniz Günü hem ulusal hem de bölgesel bir faaliyet olarak Karadeniz’in korunması konusunda kamuoyunda bir farkındalık yaratma amacıyla kutlanmaktadır. Yapılan bu kutlamalar çerçevesinde her ülkeden Karadeniz konusunda faydalı çalışmalar yürüten bir kişiye tören ile “Karadeniz Madalyası” verilmektedir. Bu yıl uluslararası kutlamalar ve madalya töreni 3 Kasım 2014 tarihinde İstanbul’ da gerçekleştirilmiştir. Törene Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sn. Muhammet ECEL iştirak etmişler ve kısa bir konuşma yapmışlardır. Sn. Genel Müdür konuşmasında, Türkiye’nin Karadeniz’e verdiği önemin altı çizilerek, Türkiye olarak Karadeniz’in korunması için yapılan çalışmalara değinmiş ve Ülke olarak bundan sonra da elimizden geleni yapacağımızı vurgulanmıştır.
Bu yıl Türkiye’den ödüle layık görülen Karadeniz için yaptığı çalışmalar ile tanınmış ve aynı zamanda Karadeniz’de bilimsel izleme çalışması yaparken hayatını kaybetmiş olan Rahmetli Prof. Dr. Erdoğan OKUŞ’tur.
 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/uluslararasi-karadeniz-kutlamalari-ve-madalya-toreni-haber-15564

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir