Yapı Ustalarının Mesleki Yeterlilikleri Arttırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 380.000 yapı ustası kayıt altına alındı. 2017 yılından itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan ustalar yapı sektöründe çalışamayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapı ustalarının eğitilmesi ve belgelendirilmesi konusunda öncü ve örnek çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda yapı sektöründe mesleki yeterlilik belgeli eleman istihdamını özendirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı ile Ankara’da pilot bir uygulama başlatılmıştı. Bu uygulama ile betonarme demircisi yapı ustaları eğitilmiş, yapılan sınavları mütaekip Mesleki Yeterlilik Kurumundan (MYK) belge almaları sağlanmıştır. 31.03.2015 tarihinde yapılacak açılış programında MYK belgeleri hak sahibi yapı ustalarına dağıtılacak.

Bakanlık; kamusal sorumluluğunun bir gereği olarak yapı ustalarının eğitimi ve belgelendirilmesinin uygulanabilirliğini göstermek ve ilk adımı atmak üzere, yurt sathında talepte bulunan ustalara ücretsiz olarak eğitim verecek.

Yapılacak sınavlarda başarılı olanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi alacaklar. Proje ile kalifiye usta istihdamının ve kaliteli yapı üretiminin arttırılması hedefleniyor.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/yapi-ustalarinin-mesleki-yeterlilikleri-arttiriliyor-haber-17680

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir