“Yara Sarma Değil, Yara Aldırmama Dönemi Başlıyor”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı açıklamada, Gaziantep Nurdağı’da yoğun kar yağışı nedeniyle yaşanan heyelanda 2 evin çöktüğünü, 2 evde ise çatlak meydana geldiğini bildirdi. Olayda can kaybı olmamasının en büyük tesellileri olduğunu belirten Bakan Erdoğan Bayraktar, ilçede çalışma yapılması için il müdürlüğüne talimat verdiğini söyledi.

“Bu ve bunun gibi afetler şu an TBMM’de genel kurul gündemine alınan ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un ne kadar elzem olduğunu bir kez daha ortaya koydu” diyen Bakan Bayraktar, yasa çıkar çıkmaz bütün valilikler ve üniversitelerle işbirliği yaparak illerdeki riskli alanların tespiti çalışmalarına süratle başlanacağını ve afetler gelmeden afete karşı önlemleri alacaklarını ifade etti.

Afet Yasasının Türkiye için bir gereklilik olduğuna işaret eden Bakan Bayraktar, yasa ile birlikte riskli yapı stokunun bertaraf edileceğini, sağlıklı ve güvenli yaşama alanları oluşturulacağını, afetlere bağlı olarak meydana gelen can ve mal kayıplarının da büyük ölçüde azaltılacağını bildirdi.

Bakan Erdoğan Bayraktar, açıklamasında şunları kaydetti:

“Yapılar, mahalli mimari ve malzemeler kullanılarak inşa edilip uygun yapı stoku sağlanacak, üretim sektörü ve buna bağlı olan sektörler hareketlendirilecek, en mühim ihtiyaç ve beklentilerden biri olan inşaat ve teknik müşavirlik sektörü ciddi manada gelişecek, bu sayede, işsizlik ve yoksulluk azaltılacak ve ekonomik hareketlilik sağlanacak. Uygulamalarda hak edişlerden KDV alınacağından vergi gelirleri artacak ve kayıt dışılığın önlenmesine katkıda bulunulacak, düzenli yapılaşma sayesinde kaynak israfı engellenecek ve yalıtımı tam olarak sağlanmış, asgari konfor şartlarına sahip, enerji tasarrufu sağlayan ve en önemlisi de çevre dostu yapılar sayesinde daha güzel yeni yaşama çevreleri gerçekleştirilmiş olacak.”

“Kanun tasarısının kanunlaşması ile devletimizce yara sarma anlayışından çıkıp yara aldırmama anlayışına gidilecektir” ifadesini kullanan Bakan Bayraktar, öngörülen sistem ile dönüşüm uygulamalarının üreteceği katma değerlerin yeni uygulama projelerine mali kaynak sağlayacağından, tasarı ile getirilmesi öngörülen uygulamaların bütçe için ciddi bir mali külfet de getirmeyeceğini bildirdi.

Bakan Bayraktar, tasarının kanunlaşmasının can ve mal emniyetini temin etmenin yanı sıra sosyo-ekonomik yönden de pek çok fayda sağlayacağını kaydetti.

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/yara-sarma-degil-yara-aldirmama-donemi-basliyor-haber-47

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir