Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi İle İlgili Açılış Toplantısı Düzenlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,  5 Mart 2015 tarihinde TÜBİTAK ile imzaladığı Sözleşme çerçevesinde  “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritalarının Hazırlanması Projesi”ni başlatarak, illerdeki gürültü kirliliğinin belirlenmesi ve gerekli önemlerin alınması amacıyla önemli bir çalışmaya daha imza attı.

Aralık 2015 tarihi itibari ile tamamlanacak olan Projenin açılış toplantısı ilgili tüm kurum ve kuruluşların katılımı ile Ankara’da 8 Mayıs 2015 tarihinde Rixos Otel’de saat 09.30‘da başlayacak olan programla gerçekleştirilecek.

Proje ile; “Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ ve  Mersin olmak üzere toplam 15 ilin şehirleşmiş alanları için stratejik gürültü haritaları ilgili belediye başkanlıkları ile   işbirliği ve koordinasyon içinde hazırlanacak.

Hazırlanan gürültü haritaları, sorunlu alanların belirlenmesinde ve kontrol tedbirlerini içeren eylem planlarının hazırlanmasında kullanılacak.

Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  yürüttüğü   Avrupa Birliği Projesi ile de İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Kocaeli yerleşim alanlarının stratejik gürültü haritaları hazırlama çalışmaları devam ediyor.

Antalya ve Malatya illerinin stratejik gürültü haritaları ise  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının teknik desteği ile ilgili büyükşehir belediye başkanlıklarınca hazırlatılmıştır. Konya İlinin stratejik gürültü haritası  hazırlanması çalışmaları da ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yürütülüyor.

2015 yılı sonu itibari ile 23 ilin stratejik gürültü haritası hazırlanmış olacak.

4 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” gereğince nüfusu 100.000’den fazla ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 1000 kişinin üstünde olan yerleşim alanları için gürültü haritalarının hazırlanması gerekiyor.

 

 

Kaynak : https://www.csb.gov.tr/yerlesim-alanlarinin-stratejik-gurultu-haritalarinin-hazirlanmasi-projesi-ile-ilgili-acilis-toplantisi-duzenlenecek-haber-18330

Hakkkımızda ekircali.com

Çevre Yüksek Mühendisi ve İş Güvenliği Uzmanı

Bunu da okumak istermisiniz ?

…

Belediyelerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulama Rehberi Yayımlandı

Belediyelerde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasına ilişkin faydalı bilgiler ve örneklerin yer aldığı rehber; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir